Governing Board of The Tiffin Girls' School


GOVERNORS APPOINTED BY MEMBERS

DATE OF APPOINTMENT
Sarah Beeching (Vice Chair) 20/03/2017
Kate Bevan 05/10/2019
Alexandra Buckle 10/07/2017
Fazl-E Hasnain (Chair) 01/02/2019
Tara Holt 15/12/2015
Adrian Howe 12/05/2017
Ian Keary (Headteacher) 17/07/2018 (ex-officio from 01/01/2016 to 16/07/2018)
Alice Nabi 15/12/2015
Carol Perry 05/10/2017
   
STAFF GOVERNOR  
Lucy Boiling 01/09/2019
   
PARENT GOVERNORS  
Giuliano Giovannetti 22/02/2016
Donna Newell 19/10/2016
   
CO-OPTED GOVERNOR  
Shelley Frost 27/06/2018 for a two year term
 
CLERK TO THE GOVERNING BOARD
Rosemary Jubraj  

With the exception of the Headteacher and Co-opted Governor, all Governors serve a four year term of office. Information relating to Governors who have stepped down in the last 12 months can be found in the Governor Attendance records in the Key Downloads – Academy Documents box to the left.

For Governor minutes, the Academy Trust Annual Report and Academy documents, please see the Key Downloads boxes to the left. For copies of earlier documentation, please email the Clerk to the Governing Board. The Clerk or Governors can be contacted on clerk@tiffingirls.org.
 

Academy Trust


The Academy Trust was incorporated on 22 February 2011 as a company limited by guarantee with no share capital and having charitable status. The governing documents of the Academy Trust are the Funding Agreement, the Memorandum of Association (signed 16/02/2011) and the Articles of Association. Please see the Key Downloads – Academy Documents box to the left for these documents.

The Academy Trust has five Members, of whom three are non-governor Members. The remit of the Members is to ensure the Academy Trust achieves its charitable objectives, appoint an auditor, receive the annual accounts, amend the articles of association, appoint the ‘appointed’ governors and remove governors.

The Members are:
•    Fazl-E Hasnain (Chair of Governors), ex-officio from 22/09/2015
•    Adrian Howe (Chair of the Finance and Contracts Committee), signatory to the Memorandum
  • Brian Austen (non-Governor), signatory to the Memorandum
  • Hilda Clarke (non-Governor), appointed by the Members 13/01/2015
  • Caroline Calascione (non-Governor), appointed by the Members 02/09/2019